Prezidenta Miloše Zemana dnes ve Zlíně při setkání s občany zřejmě čekají protesty. Ve 13:25 se na náměstí Míru setká s občany, mezi něž se chystají jeho odpůrci. „Mělo by jít o tichý protest poukazující na přešlapy prezidenta,“ řekl ČTK Tomáš Pasterný ze spolku Zlínská křižovatka.

„Již dříve jsme zvažovali, že podnikneme tichý protest v případě jeho další návštěvy města. Chtěli jsme připomenout prezidentovi jeho přešlapy. Netušili jsme ovšem, že tato návštěva bude sama o sobě dalším přešlapem,“ uvedl Pasterný. Poukázal na to, že krátce před volbami lídr Strany práv občanů (SPO) ve Zlínském kraji Vladimír Kruliš organizuje cestu prezidenta právě do Zlínského kraje.

„Za SPO kandidují lidé z Hradu (kancléř Vratislav Mynář a Zemanův poradce Martin Nejedlý), strana spojila svou existenci právě s prezidentem. Prezidentova cesta do kraje je tak fakticky předvolební kampaň SPO s průhledným financováním z prostředků Hradu, potažmo nás občanů,“ mínil Pasterný, podle něhož událost zaštiťuje zmíněný spolek Zlínská křižovatka.

Na facebooku však událost založila Strana zelených Zlín. Vyzývá, aby lidé nenásilnou a nejlépe vtipnou formou vyjádřili, že nesouhlasí se Zemanovým působením v roli hlavy státu. „Vítané jsou transparenty bez vulgarit, za to s vtipem, červené karty, červené trenýrky, píšťalky, bubínky a další,“ stojí na sociální síti. K události se přihlásily asi tři desítky lidí.

Pasterný sám kandiduje v krajských volbách, je na šestém místě společné kandidátky Zelených a Pirátů nazvané Otevřený kraj. Podobně jako on kritizují termín Zemanovy návštěvy také opoziční politici ze zlínského krajského zastupitelstva. Prezident uvedl, že nepřijel podpořit žádnou stranu, ale vyzvat lidi k účasti u voleb. Pouze varoval před volbou Dělnické strany sociální spravedlnosti kvůli její spolupráci se slovenskými neonacisty.

Zemanova návštěva Zlínského kraje byla dosud klidná. V úterý v Luhačovicích se mezi lidmi objevil jeden transparent s nápisem „Zeman je gentleman“ narážející na kauzu kolem článku Hitler je gentleman, jehož autorství prezident připsal Ferdinandu Peroutkovi. V Luhačovicích se Zeman setkal také s odpůrcem, aktivistou a písničkářem Ziggy Horváthem.

Dnes ve Zlínském kraji čeká Zemana nejprve návštěva Experimentária ve Střední průmyslové škole Otrokovice a multimediálního centra Filmový uzel ve Zlíně. Na zlínském náměstí Míru se pak sejde s občany. Po obědě návštěvu Zlínského kraje ukončí tiskovou konferencí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner