Soul 31. října (ČTK) – Prezidenti Jižní Koreje Mun Če-in a Číny Si Ťin-pching se pokusí napravit své vztahy narušené rozmístěním amerického obranného raketového systému na jihokorejském území. K rozhovorům se sejdou příští týden během každoročního regionálního ekonomického fóra ve Vietnamu. Dnes to podle agentury AP uvedl vysoký jihokorejský úředník z prezidentské kanceláře. Čínské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že vysocí diplomaté vedou o raketovém systému rozhovory, plánovanou schůzku mezi hlavami států ale nepotvrdilo.

Čína se domnívá, že systém THAAD představuje hrozbu pro její bezpečnost. Podle Soulu a Washingtonu má chránit Jižní Koreu před hrozbou ze Severní Koreje.

Ochlazení ve vztazích mezi oběma zeměmi se odrazilo v ekonomice. Čína je přitom nejdůležitějším obchodním partnerem Jižní Koreje. Čínská státní média vyzvala k bojkotu jihokorejských výrobků. Ministerstvo turismu nařídilo prodejcům zájezdů, aby přestali nabízet cesty do Jižní Koreje.

Například automobilka Hyundai v Číně prodá zhruba čtvrtinu své produkce. Jen za květen se její čínské tržby meziročně propadly o 65 procent a klesaly třetí měsíc za sebou. Návštěvníci z Číny loni tvořili celých 46,8 procenta celkového počtu turistů v Jižní Koreji.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner