Nairobi 30. října (ČTK) – Současný prezident Uhuru Kenyatta podle očekávání vyhrál opakované volby hlavy státu v Keni. Získal 98,2 procenta hlasů, uvedla dnes Nezávislá volební a pohraniční komise (IEBC). Volební účast dosáhla méně než 39 procent. Opozice hlasování bojkotovala a v 25 volebních odvodech se kvůli tomu nevolilo.

„Těší mě, že jsme byli schopni naplnit požadavky, které komisi umožnily uspořádat… svobodné, spravedlivé a důvěryhodné volby,“ řekl dnes šéf volební komise Wafula Chebukati. Sám přitom týden před volbami pochyboval, zda jeho úřad dokáže regulérní průběh voleb zajistit.

Vítězství Kenyatty bylo téměř jasné od okamžiku, kdy jeho hlavní vyzyvatel Raila Odinga ze souboje odstoupil a vyzval své stoupence k bojkotu voleb. Opozice je považuje za protiústavní. Volební den, což bylo minulý týden ve čtvrtek, poznamenaly násilné demonstrace, při kterých zemřelo nejméně šest lidí.

Na východě země, kde má opozice největší podporu, se mnoho volebních místností vůbec neotevřelo. Volební komise v pátek sdělila, že se na těchto místech bude hlasovat v sobotu, z obav o bezpečnost svých pracovníků však i tento scénář odvolala.

Podle agentury AFP se dá očekávat, že opozice výsledek voleb napadne u ústavního soudu tak, jako se to stalo po Kenyattově vítězství v srpnu, které soudci zrušili pro netransparentní a nezákonný průběh sčítání hlasů. Ústavní soud uvedl, že v případě opakování podobných problémů výsledek voleb znovu anuluje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner