Nejméně 51 civilistů bylo v sobotu zabito v severosyrském městě Halab a okolí, kde pokračují boje mezi armádou věrnou prezidentovi Bašáru Asadovi a povstalci. Informovala o tom dnes agentura AFP.

„Nejméně 51 civilistů, z toho čtyři děti, bylo v sobotu usmrceno v městě Halabu a ve stejnojmenné provincii při střelbě mezi vládními vojáky a rebely,“ sdělila Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii sleduje z Británie a prohlašuje, že má v Sýrii síť informátorů.

Podle SOHR vládní vojáci ostřelovali několik čtvrtí na východě Halabu, které kontrolují povstalci, a připravili o život 15 civilních obyvatel, další deset pak zranili. Devět civilistů zahynulo při dělostřelecké palbě rebelů na západní čtvrti Halabu, jež má naopak pod kontrolou Asadův režim.

Dalších 27 civilistů se stalo obětí náletů, které provedly Asadovy jednotky a ruské síly, jež Asada podporují. Letecké útoky se zaměřily na tři města a jednu vesnici v oblasti západně od Halabu, uvedla SOHR.

Armáda věrná Asadovi v minulých týdnech obklíčila povstalci ovládanou východní část Halabu a uvnitř se ocitlo bez dodávek potravin přes 200.000 lidí. Rebelům, kteří jsou pod neustálými údery ruského a syrského letectva, se minulou sobotu po třech týdnech podařilo obklíčení prolomit a zahájit protiofenzivu. Oběma stranám pak přibyly ve městě a jeho okolí posily.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner