Dva sebevražedné útoky v autonomní somálské oblasti Puntland si v neděli vyžádaly nejméně deset obětí včetně civilistů a příslušníků ozbrojených sil. K útokům se přihlásily islamistické milice Šabáb, které chtějí v oblasti zavést islámské právo šaría.

Útočník s automobilem naloženým výbušninami se odpálil před budovou místní vlády ve městě Galkayo. „První vybuchla bomba na nákladním voze, zhruba o minutu později explodovalo další auto. Můj bratr byl přitom zraněn,“ řekl agentuře Reuters jeden z místních obyvatel. Svědkové taky mluví o zuřivé následné přestřelce.

Milice Šabáb napojené na teroristickou síť Al-Káida mají na svědomí většinu útoků, které se v Somálsku odehrají. Šabáb chce v oblasti takzvaného Afrického roku vytvořit islámský stát. V roce 2011 se vojákům mise Africké unie podařilo Šabáb vytlačit z Mogadiša a později i z většiny jižního a středního Somálska, které předtím ovládal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner