Nejméně 44 mrtvých civilistů si vyžádaly dnešní nálety, které nejspíše syrské vládní letectvo podniklo v provincii Idlib na severozápadě země. Uvedla to dnes agentura AFP. Provincii ovládá z velké části radikální skupina fronta An-Nusra, napojená na teroristickou organizaci Al-Káida.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která konflikt v zemi za pomoci lidí v terénu dlouhodobě monitoruje, označila za „masakr“ nálet, který na trhu se zeleninou ve městě Maara an-Numán připravil o život na čtyři desítky lidí. O čtyřicítce mrtvých a přibližně 80 raněných hovořili i záchranáři a povstalci, bojující pod vlajkou Syrské svobodné armády.

Ve stejné provincii si palba islamistů na šíitskou vesnici, která jako jedna z mála zůstává stále v rukou vládních sil prezidenta Bašára Asada, vyžádalo životy tří dětí.

Fronta An-Nusra je – podobně jako Islámský stát – vyloučena z příměří, platícího od konce února mezi vládními silami a povstalci.

K potyčkám dochází i jinde. Při ostřelování povstaleckých pozic poblíž Damašku bylo podle SOHR zabito sedm civilistů a dalších deset zraněno. Boje pokračují i v provincii Latákíja, která je baštou vládnoucích alávitů a kde má Rusko svou vojenskou základnu. Deset islamistických skupin zde v pondělí oznámilo zahájení ofenzívy proti vládními silám, což má být odplata za porušování příměří.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner