Při několika náletech v syrské provincii Idlib, ovládané z velké části povstalci, zahynulo dnes nejméně 52 lidí. Většina mrtvých jsou civilisté, uvedli opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.

Nejméně 26 civilistů, včetně tří dětí, přišlo o život ve vesnici Kafr Nabal. Dalších 18 lidí zemřelo ve městě Maarat Numán. Jeden ze svědků řekl agentuře AFP, že v Kafr Nabalu celkem „šest úderů zasáhlo domy a přeplněné tržiště“. Ve druhém městě se terčem útoku stal rovněž trh se zeleninou. Fotograf AFP zaznamenal, jak se místní lidé a záchranáři ze Syrské civilní obrany přezdívaní Bílé helmy snaží v troskách najít přeživší.

Opoziční aktivisté rovněž informovali o jednom úmrtí při dřívějším náletu v Maarat Numán a o smrti další osoby ve vesnici Nakír, také v provincii Idlib. Šest civilistů pak podle SOHR přišlo o život při útoku barelovými bombami, tedy sudy naplněnými trhavinou, naftou a kusy oceli, ve městě Tamána.

Provincii Idlib na severozápadě země má pod kontrolou povstalecká koalice Armáda dobytí (Džajš al-Fatah), která sdružuje skupiny bojující na západě a severu Sýrie. Nejznámějším členem této koalice je Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra, která byla napojená na teroristickou síť Al-Káida).

Rusko minulý měsíc oznámilo, že obnoví své vzdušné údery v provincii Idlib a v centrální provincii Homs. Kafr Nabal neleží na žádné z frontových linií probíhajících válečných střetů, poznamenala agentura AP.

Válka v Sýrii si od roku 2011 vyžádala již více než 300.000 mrtvých. Jak uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), dalších téměř pět milionů Syřanů uprchlo kvůli násilnostem ze země, zejména do sousedních států jako je Turecko, Libanon, Jordánsko, Irák a Egypt.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner