Při americkém náletu byl tento měsíc v Afghánistánu zabit jeden z vůdců teroristické sítě Al-Káida Karí Jasín. Jasín je považován za strůjce atentátu na hotel v pákistánském Islámábádu, kde v roce 2008 zahynuly desítky lidí. Je rovněž obviňován z podílu na krvavém útoku na autobus přepravující srílanský kriketový tým v roce 2009. Informoval o tom dnes Pentagon.

Americká armáda uvedla, že Jasín byl vlivný terorista původem z pákistánského Balúčistánu, měl vazby na pákistánskou frakci hnutí Taliban a stál za četnými útoky Al-Káidy. Usmrcen byl 19. března v afghánské provincii Paktika.

Jasín stál údajně za sebevražedným útokem na hotel Marriott z 20. září 2008, který si vyžádal 53 mrtvých. Mezi nimi byl i český velvyslanec v Pákistánu Ivo Žďárek.

Jasín se prý podílel rovněž na atentátu na autobus v pákistánském městě Láhaur, při němž přišlo roku 2009 o život šest pákistánských policistů a dva civilisté. Šest členů srílanského kriketového týmu utrpělo zranění.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner