Policejní vůz BMW za čtyři miliony korun havaroval v noci na dnešek na Brněnsku, vážně se při tom zranil policejní řidič a také zástupce šéfa protokolu Pražského hradu Vladimír Kruliš. Nehodu vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Prezident Miloš Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka kvůli zranění Kruliše nezmění program své nynější návštěvy Jihomoravského kraje. V nemocnici ho však dnes navštívil. Po pondělním oficiálním programu prezidentské návštěvy policie nabídla ukázku své techniky, uvedla mluvčí jihomoravské policie Štěpánka Komárová.

Policejním vozem mohou podle nařízení ministerstva vnitra jezdit jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů, sdělila ČTK mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Mluvčí GIBS Radka Sandorová potvrdila, že inspekce od policie obdržela spisový materiál k havárii, bližší informace podle svých slov zveřejnit nemůže.

Na serveru iDNES.cz se objevila s odkazem na Komárovou informace, že vůz havaroval při ukázce pořádané pro Zemana. Prezident to ale dnes popřel při debatě s občany ve Veselí nad Moravou. Uvedl, že v době nehody byl v posteli a četl si. „Dementovali jsme zprávu, že policejní vůz havaroval při představení prezidentovi Miloši Zemanovi. Nikdy jsem neřekla, že tomu byl prezident Zeman přítomen,“ uvedla později Komárová. „Ke konkrétním osobám se nemohu vyjadřovat, ale ve vozidle byla osoba civilní,“ dodala.

Příčinou havárie byly podle jihomoravské policie náhlé zdravotní potíže řidiče. „Podle zjištěných prvotních informací policista v důsledku náhlého vážného zdravotního stavu přestal ovládat vozidlo a vjel do potoka vedle silničního mostku,“ uvedla mluvčí Komárová. Zraněna byla podle ní dvoučlenná posádka vozu. Zeman v podvečer navštívil Kruliše v brněnské fakultní nemocnici v Bohunicích.

Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Hedviky Kropáčkové v noci záchranáři do nemocnice dovezli dva pacienty po nehodě, jeden z nich utrpěl cévní mozkovou příhodu, u druhého měli podezření na vážné poranění páteře.

Firma Invelt, která hybridní vůz BMW i8 policii zapůjčila, potvrdila, že nehodu vyšetřuje GIBS. „Pro naši firmu je důležité, aby byla posádka v pořádku. Vůz je standardně pojištěný,“ řekla dopoledne ČTK mediální zástupkyně firmy Zita Vinšová. Odpoledne už se k nehodě nechtěla vyjadřovat.

Vůz, který policie převzala k testování v první polovině května, měl sloužit především na dálnicích proti silničním pirátům. Jezdil především po jižní Moravě. Jde o hybrid, který umí jezdit i na elektřinu. Policie má auto zapůjčené na šest měsíců, nebo do ujetí 20.000 kilometrů, podle toho, co nastane dřív. Na dotaz, zda policisté dostanou totožný náhradní vůz, nebo budou čekat na opravu poškozeného, mluvčí firmy Invelt neodpověděla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner