Kyjev 29. ledna (ČTK) – O život dnes přišli na východě Ukrajiny další čtyři ukrajinští vojáci a pět utrpělo zranění. Podle médií to večer oznámila tisková služba protipovstalecké operace (ATO), podle níž proruští vzbouřenci během dne opakovaně útočili na pozice vládních sil u města Avdijivka v Doněcké oblasti. Rebelové naopak obviňují z porušení příměří armádu.

Na východě Ukrajiny byla od propuknutí bojů na jaře 2014 dojednána v rámci dohod z Minska řada příměří, která však byla narušována s postupně rostoucí intenzitou. Plně respektováno není ani poslední zastavení palby z konce loňského roku, z čehož se strany obviňují navzájem. Konflikt si dosud vyžádal skoro 10.000 mrtvých.

Štáb ATO podle agentury Ukrinform uvedl, že „okupanti“ se v oblasti Avdijivky po intenzivní palbě z minometů dopoledne pokusili o útok, ale byli s blíže neurčenými ztrátami zatlačeni zpět. Totéž se opakovalo i odpoledne a rovněž bez úspěchu povstalců.

Podvečerní zpráva ATO informovala o trvajícím ostřelování ukrajinských pozic a o úmrtí čtyř vojáků a zranění pěti dalších.

Vzbouřenci na druhé straně tvrdí, že klid zbraní u Avdijivky naopak porušují ukrajinské síly. Na jejich pozice údajně vypálili z tanků a děl na 900 střel.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner