Při pádu vojenského vrtulníku na severu Afghánistánu zahynulo dnes všech osm vojáků, kteří byli na palubě. Armáda tvrdí, že příčinou neštěstí byla technická nehoda, ale islamistické hnutí Taliban oznámilo, že helikoptéru sestřelili jeho bojovníci.

Mluvčí ministerstva obrany Davlat Vazírí podle agentury AP sdělil, že ve vrtulníku ruské výroby Mi-17 byla pětičlenná posádka a tři další vojáci a všichni zahynuli. Dodal, že k havárii došlo při zásobování vojenské základny v provincii Baghlán na severu země. Popřel, že by stroj sestřelili povstalci, podle něj šlo o technickou závadu.

„Jedna helikoptéra byla na zemi, zatímco druhá hlídkovala ve vzduchu. Náhlý technický problém způsobil, že vrtulník zachvátily plameny a zřítil se,“ vylíčil událost Vazírí.

Nicméně mluvčí Talibanu Zabihulláh Mudžahíd vydal prohlášení, v němž se hnutí přihlásilo k odpovědnosti za pád vrtulníku. Stroj podle něj sestřelili bojovníci Talibanu.

Dva nejmenovaní baghlánští činitelé podle AP rovněž uvedli, že helikoptéru sestřelili povstalci během zásobování základny potravinami, vodou a municí. Tuto základnu s více než stovkou vojáků drží už týden v obklíčení Taliban a zásobování lze zajistit jen vzduchem.

Taliban v posledních měsících zintenzívnil útoky na afghánské bezpečnostní síly v Baghlánu a v sousední provincii Kunduz.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner