Při pondělních atentátech na města na syrském pobřeží byla zasažena také nemocnice a v ní přišlo o život 43 lidí. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO). Atentáty si vyžádaly podle syrských vládních zdrojů 80 mrtvých, podle syrské organizace ochránců lidských práv (SOHR) přes 150. V Sýrii se na několika místech porušuje příměří vyjednané v únoru. Rusko vyzvalo k lokálnímu příměří pro dvě oblasti u Damašku. Klid zbraní má začít ve čtvrtek a má trvat 72 hodin.

Příměří se netýká radikálních skupin. Jedna z nich, Islámský stát (IS), v pondělí zaútočila na západě Sýrie a zasáhla města Džabla a Tartús. V Džable jeden z výbuchů zasáhl tamní nemocnici a WHO oznámila, že na místě přišlo o život 43 lidí, hlavně pacientů a jejich příbuzných, kteří přišli na návštěvu. Zahynuli také tři lékaři a další členové personálu. Provoz nemocnice je přerušen.

IS oznámil, že chtěl zasáhnout alávity, tedy členy menšinové šíitské sekty, k níž patří syrské vedení včetně prezidenta Bašára Asada. Obě města leží v provincii Latákíja, která je baštou alávitů.

Pondělní útoky vyvolaly odvetnou akci v Tartúsu proti tamnímu táboru pro uprchlíky. Část tábora byla podle tartúské agentury Tarous2day vypálena. Do tohoto pobřežního města, kde je ruská vojenská základna, se uchýlilo 700.000 uprchlíků. Většinou jsou ze severních provincií a jsou to podle agentury AP hlavně sunnité, tedy vyznavači stejné větve islámu jako IS.

V Sýrii bylo v únoru dohodnuto příměří, avšak je porušováno. Opozice v neděli pohrozila, že do 48 hodin obnoví boje, aby pomstila vládní ofenzivu u Damašku. Americký vyslanec pro Sýrii Michael Ratney na twitteru v pondělí večer opozici vyzval, aby příměří nepřerušovala.

Asi 30 opozičních skupin v neděli požádalo Washington a Moskvu o intervenci, která přiměje vládu ukončit útoky syrské armády na postavení opozice v blízkosti Damašku. „Vyzýváme opoziční skupiny, aby dále posílaly zprávy o porušení příměří Spojeným národům a aby zdůraznily, že stále dodržují příměří,“ napsal Ratney. Vyslanec přiznal, že klid zbraní je porušován, ale „jeho vypovězení by bylo strategickým omylem,“ sdělil.

Šéf ruského koordinačního centra pro Sýrii Sergej Kuralenko vyzval syrskou vládu a její oponenty, aby v oblasti Daráji a Ghúty od čtvrtka začali dodržovat 72hodinové příměří. Opozice by se podle něj měla stáhnout z oblastí obsazených radikální frontou An-Nusra. Tato organizace podle generála v Halabu na severu shromáždila 6000 bojovníků a připravuje rozsáhlou ofenzivu proti vládním pozicím ve městě. Halab je rozdělen na část kontrolovanou vládou a část, která je pod kontrolou opozice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner