Při přestřelce v centru Ankary dnes neznámý útočník zabil policistu a dalšího člověka. Informovala o tom s odkazem na turecký deník Cumhuriyet agentura Reuters. V turecké metropoli panují zpřísněná bezpečnostní opatření kvůli nedělnímu sebevražednému atentátu, který připravil o život 37 lidí. Přihlásila se k němu kurdská skupina bojující proti vládě. Na východě Turecka v převážně kurdské provincii Diyarbakir dnes pyrotechnici zneškodnili auto se 150 kilogramy výbušnin.

Přestřelka se odehrála ve čtvrti Dikmen, další podrobnosti zatím nejsou známé.

O objevení auta s výbušninami ve městě Hani na východě země informovala agentura Dogan. Pyrotechnici podle ní nálož v zaparkovaném autě zneškodnili a policie nyní zkoumá záznamy z bezpečnostních kamer.

V celé zemi nyní panují kvůli nedělnímu atentátu, k němuž se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), přísná bezpečnostní opatření. Německo ve čtvrtek kvůli konkrétní hrozbě uzavřelo své zastupitelské úřady v Ankaře a Istanbulu a jejich brány zůstaly zavřené i dnes. Ambasáda Spojených států v noci na dnešek vydala prohlášení, v němž americké občany v Turecku nabádá, aby více dbali na svou bezpečnost a vyhýbali se hromadným akcím či frekventovaným dopravním uzlům, kde je prý pravděpodobnost případného útoku nejvyšší.

TAK, která je podle tureckých úřadů úzce napojená na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK), v prohlášení uvedla, že hodlá zaútočit znovu. Její akce jsou prý odvetou za to, jak turecká armáda na jihovýchodě země postupuje proti kurdským bojovníkům.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes varoval Evropu, že kurdští separatisté mohou zaútočit i mimo Turecko. „Není důvod, proč by bomba, která explodovala v Ankaře, nemohla vybuchnout v Bruselu nebo jakémkoli jiném evropském městě,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner