Minsk 10. března (ČTK) – Sedm lidí dnes zadržela běloruská policie při nepovolené demonstraci ve městě Maladzečne severně od Minsku proti dekretu prezidenta Alexandra Lukašenka o zdanění nezaměstnaných. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní organizaci pro lidská práva Vjasna. Dekret ukládá zvláštní daň lidem, kteří v uplynulém roce odpracovali méně než 183 dnů. V kalendářním roce obvykle bývá kolem 250 pracovních dnů.

Více než 1000 protestujících se sešlo na nepovolené demonstraci proti nařízení prezidenta z roku 2015. Ukládá lidem, kteří v předešlém roce odpracovali méně než 183 dnů, zaplatit zvláštní daň v přepočtu 6400 korun, pokud nejsou registrováni na úřadu práce. Registrovaní lidé musejí ve své obci provádět prospěšné práce za ekvivalent asi 250 korun měsíčně. Prezident Lukašenko zákon tento týden pozastavil. Protestující v Maladzečne však požadovali jeho úplné zrušení a odstoupení prezidenta z funkce.

Lukašenko dnes vyzval členy parlamentu, aby si jejich nezaměstnaní příbuzní, manželé a manželky a milenci a milenky našli co nejdřív práci. „Pokud je to v jejich silách, je žádoucí, aby začali nejpozději od 1. dubna pracovat,“ řekl prezident. Dodal navíc, že není možné, aby se úhradou daně z nezaměstnanosti z pracovního poměru vykoupili.

Další protesty proti prezidentskému dekretu se chystají v Minsku 15. března. Místní radnice dnes vydala organizátorům povolení pro maximální počet 1000 účastníků. Organizátoři se však už dříve vyjádřili, že rozsah demonstrace nebude záviset na rozhodnutí radnice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner