Protesty a násilné střety odpůrců a příznivců Donalda Trumpa doprovázely ve čtvrtek jeho první mítink v Kalifornii, kde může lídr republikánských primárek začátkem června definitivně získat nominaci. Policie zadržela dvě desítky z několika stovek demonstrantů, kteří podle televize CNN blokovali dopravu a poničili policejní auto.

Trump přijel do kalifornského města Costa Mesa přesvědčit voliče, že jako prezident skoncuje s ilegální imigrací a nechá na hranici s Mexikem postavit zeď, za niž zaplatí sousední stát, odkud přicházejí do USA nelegální přistěhovalci a kokain. „Drogy ničí naši mládež a spoustu dalších lidí a my tomu zabráníme,“ hřímal newyorský magnát na setkání s kalifornskými voliči ve stotisícovém městě, kde tvoří třetinu obyvatel hispánci.

Rozděluje lidi a je velmi nenávistný

Právě z jejich řad byla značná část protestujících, kteří se shromáždili poblíž místa projevu a dávali najevo nesouhlas s Trumpovou protiimigrační politikou. „Jsem proti Trumpovu nacionalistickému programu, který rozděluje lidi a je velmi nenávistný,“ řekl CNN jeden z účastníků protestu, student Rojelio Banuelos.

Desítky lidí poklidně procházeli okolními ulicemi s transparenty a mexickými vlajkami, někteří z účastníků protestu poté začali ničit policejní auto a střetli se s policisty. Někteří se rovněž pustili do fyzických potyček s přítomnými Trumpovými příznivci, přičemž bylo několik lidí zraněno.

Podle šerifa místního okresu Orange zadržela policie kolem 20 lidí.

Trump se po úterním vítězství v nominačním souboji v pěti státech na severovýchodě USA, kterým zvýšil své šance na zisk 1237 delegátů potřebných k jistotě nominace, dočasně přesunul do Kalifornie, kde budou republikáni 7. června usilovat o vůbec největší množství delegátských hlasů ze všech států – 172.

Populistický miliardář jich nyní má 994 (oproti poslednímu středečnímu počtu 954 přibylo 40 hlasů od nezávislých delegátů z Pensylvánie, kteří podle agentury AP přislíbili svůj hlas Trumpovi). Okolo stovky může podle průzkumů získat během květnových hlasování v dalších pěti státech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner