Nejméně 57 lidí dnes zahynulo a desítky dalších utrpěly zranění při pumovém útoku, jímž byla zasažena nemocnice v jihopákistánském městě Kvéta. Informuje o tom agentura DPA po sečtení obětí hlášených ze tří nemocnic. Počet zabitých neustále roste, a proto nemusí jít o konečnou bilanci.

Aktuální údaje o počtu mrtvých vycházejí z informací tří velkých nemocnic v Kvétě, kam byli mrtví i zranění převezeni. Z jedné hlásí 38 obětí na životech, z druhé 17 a ze třetí dva, napsala DPA.

Nálož vybuchla ve chvíli, kdy se shromáždili hosté pohřbu prominentního právníka Bilála Anvara Kásího, který byl dnes ve Kvétě zastřelen. Mezi 50 až 100 účastníky pohřbu byli podle sdělovacích prostředků hlavně právníci a novináři.

K atentátu se zatím nepřihlásila žádná z radikálních skupin, které působí v provincii Balúčistán, jehož je Kvéta správním střediskem. Provinční ministr vnitra Sarfraz Bugtí novinářům řekl, že nálož pravděpodobně odpálil sebevražedný útočník, vyšetřování ale ještě pokračuje.

Kásí byl zastřelen ráno, když jel do soudní budovy. V Kvétě v poslední době přibylo útoků mířených na konkrétní osoby. Připisuje se to jednak zvyšování kriminality, ale také činnosti separatistů. Motiv útoku na Kásího zatím není jasný. Stejně tak ještě není objasněno, zda spolu oba útoky souvisely.

Balúčistán hraničí s Íránem a s Afghánistánem, je bohatý na ropu, ale sužuje jej sektářsky motivované násilí, útoky ozbrojenců hnutí Taliban i kmenové spory.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner