Při náletech, které mají nejspíš na svědomí ruské letouny, zahynulo v syrském povstaleckém městě Idlib přes 60 civilistů, uvedla turecká diplomacie. Dalších zhruba 200 lidí bylo zraněno. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) informovali o 23 obětech ruských leteckých úderů, které se uskutečnily v noci na úterý. Šlo podle nich o nejsilnější bombardování města od konce února, kdy bylo uzavřeno příměří mezi vládou a rebely. Rusko se proti narčením okamžitě ohradilo s tím, že žádné nálety v Idlibu nepodniklo.

Letecké údery se podle aktivistů zaměřily na několik cílů, jeden z nich se nacházel poblíž nemocnice. Mezi mrtvými je sedm dětí, uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Počet obětí se nejspíš ještě zvýší, záchranáři stále pátrají v troskách zničených budov.

Turecké ministerstvo zahraničí v této souvislosti vyzvalo ve svém prohlášení mezinárodní společenství, aby začalo řešit „neomluvitelné“ zločiny, které páchají Rusko a Sýrie.

„Ruské letouny nepodnikly žádnou bojovou misi, žádný nálet v provincii Idlib,“ reagoval mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Moskva zároveň kritizovala Turecko za jeho aktivity v Iráku. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova by Ankara z Iráku měla stáhnout veškeré vojáky. „To, že tam jsou stále jejich vojáci, je absolutně nepřijatelné,“ uvedl Lavrov. „Myslím, že to, co Turci dělají, si zaslouží mnohem větší pozornost našich západních partnerů,“ dodal. Turecká armáda již od loňského léta zasahuje proti kurdským bojovníkům na severu Iráku a na jihovýchodě Turecka.

Město Idlib leží ve stejnojmenné provincii, kterou ovládají nejrůznější povstalecké skupiny, včetně radikální fronty An-Nusra napojené na teroristickou síť Al-Káida.

Rusko vyslalo vojenský kontingent do Sýrie loni v září. V polovině letošního března prezident Vladimir Putin oznámil, že se část jednotek ze země stáhne.

Syrská organizace pro lidská práva situaci v zemi monitoruje z Británie a tvrdí, že dostává informace od široké sítě svých zdrojů uvnitř Sýrie. Zda za útoky stojí Syřané, Rusové či Američany vedená koalice, SOHR určuje podle místa náletů, typů letadel nebo použité munice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner