Kábul 31. července (ČTK) – V Kábulu se dnes u bran irácké ambasády odpálil sebevražedný atentátník. Další tři útočníci, kteří pronikli do budovy, zemřeli v boji s příslušníky afghánských bezpečnostních jednotek. K útoku se podle agentury Reuters přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Agentury zprvu informovaly o dvou mrtvých strážných, afghánské ministerstvo vnitra ale tyto zprávy popřelo. Jeden policista byl při útoku zraněn, uvedla agentura AP.

„Teroristický útok u irácké ambasády v Kábulu skončil, jakmile byli všichni teroristé zabiti,“ uvedlo ve svém prohlášení afghánské ministerstvo vnitra. Všichni pracovníci velvyslanectví byli převezeni do bezpečí.

Afghánské úřady původně uvedly, že se atentátník odpálil v automobilu. Podle agentury AP se však ukázalo, že útočník se odpálil, když stál u bran velvyslanectví.

Po explozi, která se před iráckou ambasádou ozvala krátce před polednem místního času, následovala střelba. Přestřelka mezi útočníky a afghánskými jednotkami trvala několik hodin. Po prvním výbuchu se podle AP ozvaly další dvě až tři rány. Policie pak oblast uzavřela.

O příslušnosti útočníků k organizaci Islámský stát informovala zpravodajská agentura Amak, kterou islamisté podle expertů využívají jako médium pro komunikaci se světem.

Irácká ambasáda v Kábulu se nachází v uličce poblíž místních trhů a mimo takzvanou zelenou zónu, kde má své sídlo většina zahraničních diplomatických misí. Zelená zóna je silně střežená a obehnaná betonovou stěnou.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Prezident Ašraf Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi hnutí Taliban a s novou teroristickou skupinou, která je spojena s organizací Islámský stát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner