Dnešní srážka vlaku s kamionem u Studénky na Novojičínsku si vyžádala už dva lidské životy, 13 dalších utrpělo zranění. Tři lidé z vlaku, v němž bylo 170 cestujícícíh, jsou v ohrožení života. Jeden člověk byl mrtvý už v době, kdy záchranáři přijeli na místo, dalšího se jim nepodařilo oživit. Na trati mezi Ostravou a Hranicemi dnes vlaky kvůli havárii už asi nepojedou.

„V současné době musíme vlak ještě prohlédnout a přesvědčit se, že v troskách opravdu nikdo nezůstal. Pak místo nehody předáme policii a drážní inspekci. Ti budou provádět vyšetřování. Trať proto bude ještě uzavřena v řádu desítek hodin,“ uvedl velitel hasičů Vladimír Vlček.

Kamion vjel na přejezd v době, kdy šly závory dolů. „Podle kamerového záznamu vjel řidič kamionu na přejezd v době, kdy svítila červená světla a padaly závory. Zůstat stát uprostřed. Auto pak opustil,“ řekl ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Policie šoféra zadržela. Padesátiletý polský řidič je podezřelý z obecného ohrožení, řekla ČTK mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Železniční provoz na trati nahrazují v úseku Hranice na Moravě – Ostrava autobusy. Přestoupit tak museli i členové vlády, která v opačném směru mířili ranním vlakem z Prahy do Ostravy na výjezdní zasedání. Premiér Bohuslav Sobotka a někteří další ministři přijeli na místo tragédie, ocenili rychlý zásah záchranářů při neštěstí a vyjádřili soustrast obětem nehody. Prezident Miloš Zeman uvedl, že je v mysli s blízkými obětí neštěstí i se zraněnými.

Pracovníci ostravského integrovaného centra vyčlenili telefonickou informační linku. „Lidé mohou telefonovat na číslo 950 739 941,“ řekl mluvčí hasičů Petr Holub. Zde získají informace o svých příbuzných, zda byli zraněni popřípadě v jaké nemocnici jsou nyní.

Také České dráhy připravují telefonní linky pro tento případ. Kontakty budou uvedeny na webových stránkách Českých drah. Psychologickou pomoc poskytnou cestujícím a jejich blízkým vyškolení psychologové.

Předseda představenstva drah Pavel Krtek uvedl, že ČD navezly vodu pro cestující do stanic a do služby mimořádně povolaly desítky zaměstnanců. Cestujícím pomohou s přestupy na náhradní autobusy

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner