Při útocích islamistů nedaleko města Palmýra v centrální části Sýrie zahynulo od čtvrteční noci nejméně 27 vojáků a příslušníků provládních milic. Informovali o tom opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie a tvrdí, že má v Sýrii mnoho svých zdrojů.

Takzvaný Islámský stát (IS) je sice na ústupu jak v Sýrii, tak v Iráku, začátkem prosince ale podnikl překvapivý útok na historickou Palmýru, kterou v bojích na jaře po devítiměsíční okupaci ztratil. Tehdy v březnu ji opět dobyly syrské jednotky s podporou ruské armády.

„Sedmadvacet vojáků a spojeneckých bojovníků bylo zabito při útocích Islámského státu na několik vesnic,“ uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Napadené oblasti podle něj obývá převážně menšina alávitů, k nimž se hlásí i klan syrského prezidenta Bašára Asada.

„Střety začaly ve čtvrtek v noci a stále pokračují,“ dodal s tím, že cílem ozbrojenců je obklíčit vojenskou základnu, která se v oblasti nachází a odříznout ji od přístupových cest.

Islamisté v prosinci znásobili útoky na vládní jednotky a snaží se využívat toho, že armáda v zemi intenzivně bojuje na několika frontách – poslední dobou zejména proti povstalcům v Halabu (Aleppu).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner