Sebevražední atentátníci z hnutí Islámský stát (IS) dnes při několika sebevražedných útocích v Iráku zabili více než dvě desítky vojáků a policistů. Radikálové nejprve časně ráno zaútočili na policejní stanici v Bagdádu, kde zemřelo pět lidí a dalších nejméně 14 jich bylo zraněno. Později se atentátník s nákladním autem naplněným výbušninami odpálil blízko vojenské jednotky u Ramádí na západě země, zemřelo přitom nejméně 17 příslušníků irácké armády, uvedla agentura Reuters.

Právě hnutí IS se přihlásilo i ke středečním útokům v irácké metropoli, během nichž přišlo o život nejméně 94 lidí a několik desítek dalších bylo zraněno.

Útočníci v Bagdádu se zaměřili na policejní stanici na západním předměstí Abú Ghrajb. Agentura AP uvedla, že první atentátník se odpálil u vjezdu do areálu, druhému se podařilo dostat se do budovy velitelství.

U Ramádí se ozbrojenci z IS zaměřili na armádu, která město z rukou radikálů dobyla teprve před pěti měsíci. Kromě toho, že při atentátu zabili 17 vojáků, obklíčili tamní armádní pluk, podařilo se jim dobýt důležitý most, a přerušit tak důležitou zásobovací trasu mezi Ramádí a oblastmi ležícími na sever od města. Agentuře Reuters to řekl tamní armádní velitel, podle kterého je cílem IS nejspíš zbrzdit očekávanou iráckou ofenzivu, která by přerušila zásobovací trasy islamistů do jimi drženého město Fallúdža východně od Ramádí.

Ačkoli se bezpečnost v Bagdádu poslední dobou výrazně zlepšila a ubylo mrtvých, středeční útoky ukázaly, že radikálové jsou stále schopni zorganizovat atentáty, při nichž umírají desítky lidí.

Islamisté v roce 2014 ovládli velké oblasti na severu a západě země, ale vládní jednotky s pomocí mezinárodní koalice vedené Spojenými státy část těchto území již dobyly zpět. Loni v prosinci vládní síly osvobodily Ramádí, které je střediskem rozlehlé provincie Anbár. Nyní je jejich cílem dvoumilionový Mosul, který ozbrojenci obsadili v červnu 2014.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner