Damašek 10. září (ČTK) – Nejméně 17 civilistů přišlo o život při sérii leteckých útoků u řeky Eufrat ve východní Sýrii. Uvedla to agentura AP s odvoláním na informace od monitorovací skupiny DeirEzzor 24. Podle syrské organizace SOHR přišlo o život až 21 civilistů.

DeirEzzor 24 uvedla, že ruská letadla dnes zasáhla trajekty čekající na přepravu cestujících přes řeku ve městě drženém teroristickou organizací Islámský stát nacházejícím se 27 kilometrů východně od města Dajr az-Zaur. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) bylo zabito až 21 civilistů a také ona tvrdí, že místo bombardovalo ruské letectvo. Informace nebylo možné potvrdit z nezávislého zdroje, upozornila AP.

Syrská armáda podporovaná Ruskem a Íránem i arabsko-kurdská milice SDF vedou paralelní tažení proti poslednímu území, jež ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur drží teroristická organizace Islámský stát (IS). Armáda syrské vlády se dnes zmocnila posledního kusu silnice spojující Damašek s městem Dajr az-Zaur, stejnojmennou metropolí provincie. Arabsko-kurdská milice (SDF) dnes dosáhla průmyslové zóny na jihu města, informovala agentura Reuters.

SDF v sobotu oznámila, že spustila operaci proti islamistům na severu a východě východosyrské provincie Dajr az-Zaur, jež hraničí s Irákem. Postup SDF dostal tuto arabsko-kurdskou milici podporovanou Spojenými státy do blízkosti 15 kilometrů od syrské armády a jejích spojenců.

Syrské vojsko v úterý prolomilo tříleté obležení bojovníků IS na západě hlavního města provincie a osvobodilo i přilehlou leteckou základnu. Syrská televize odvysílala závěry, jak syrští důstojníci, kteří byli v obklíčení IS od roku 2014, s dojetím vítají své nadřízené.

Podle odhadu OSN přežívalo v částech obleženého města, jež kontrolovalo vládní vojsko, v „krajně tíživých“ podmínkách 93.000 lidí. Zásoby shazovaly letadla a vrtulníky nad základnou. Islamisté ovšem stále kontrolují 60 procent města, napsala agentura AFP.

Do osvobozených částí města se pomalu vrací život, znovu se otevírají obchody. Dva dny po prolomení obležení na místo dorazila čtyřicítka nákladních vozů se zásobami potravin. „Nakoupím všechno, co potřebujeme, protože jsme neměli nic,“ říká 24letá žena, která stojí frontu na potraviny. „Děti ani nevědí, jak některé druhy ovoce a zeleniny vypadají,“ dodala.

IS už ztratil přes polovinu svého území v Sýrii a Iráku. V Sýrii má IS podle odhadu mezinárodní koalice 6000 až 8000 členů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner