Při útoku radikálů z Islámského státu (IS) na východosyrské město Dajr az-Zaur přišlo o život devět žákyň místní školy. Oznámila to syrská tisková agentura SANA. Počet obětí potvrdili ochránci lidských práv, kteří situaci v Sýrii monitorují z Velké Británie. Podle nich bylo při útoku také zraněno 20 lidí, z nichž většina jsou další žáci; stav některých je vážný. Mezinárodní jednání o řešení syrské krize mají pokračovat příští měsíc.

Islámský stát ovládá velkou část ropné provincie Dajr az-Zaur, ale část jejího stejnojmenného střediska mají stále v rukou vládní síly.

Syrská válka trvá od roku 2011. Nepřežilo ji čtvrt milionu lidí a miliony Syřanů kvůli ní odešly z domovů.

Mluvčí OSN Rhéal LeBlanc oznámil, že příští diplomatická rokování o ukončení syrského konfliktu se uskuteční v lednu v Ženevě. Datum neupřesnil.

Diplomaté 17 států o Sýrii začali jednat v listopadu ve Vídni a minulý týden se sešli v New Yorku. Cílem je dostat k jednacímu stolu zástupce Damašku a jeho oponentů a dohodnout se na přechodném období a příměří.

Minulý týden Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci, která má politické řešení války zajistit. Předpokládá ustavení přechodné vlády do půl roku od zahájení jednání mezi opozicí a vládou a do 18 měsíců uspořádání voleb. Neřeší ale osud prezidenta Bašára Asada, jehož chce syrská opozice z budoucího politického uspořádání vyloučit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner