Nejméně jeden palestinský ozbrojenec byl zabit při útoku izraelských ozbrojených sil na město Džanín v okupovaném Západním břehu Jordánu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na palestinské zdravotníky a místní obyvatele.

Izraelští představitelé odmítli komentovat incident. Obyvatelé Džanínu uvedli, že střelba byla slyšet ještě v dnešních ranních hodinách.

Úředník palestinského ministerstva zdravotnictví identifikoval zabitého jako Ahmeda Džarrára, bojovníka Hamasu a syna jednoho z velitelů Hamasu Násira Džarrára, který byl zabit Izraelci v roce 2002.

Izraelští vojáci vystupňovali pátrání po vrazích rabína Raziela Ševaha, obyvatele sídliště nacházejícího se v blízkosti palestinského města Nábulus. Ševah byl zastřelen ve svém autě 9. ledna.

Napětí v regionu vzrostlo od oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa z počátku prosince, ve kterém uznal sporný Jeruzalém za hlavní město Izraele. Od té doby bylo zabito nejméně 18 Palestinců a jeden Izraelec. Trumpova změna v americké politice rozzlobila Palestince, kteří se snaží o vytvoření nezávislého státu, který by zahrnoval východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner