Při granátovém útoku dnes přišlo v Damašku o život osm lidí, dalších 23 jich bylo zraněno. Syrské ministerstvo vnitra uvedlo, že střely byly vypáleny z oblasti Ghúta, kde působí oponenti Damašku. Střely údajně dopadly do středu města a způsobily také materiální škody. Podle ministerstva je za útokem povstalecká skupina Džajš Islám, která je v Ghútě zastoupena nejpočetněji.

Ghúta leží východně od Damašku, dlouhodobě ji mají v rukou odpůrci režimu a syrská armáda na jejich pozice často útočí. Minulé rozhovory, v nichž mělo být pro tuto oblast dojednáno příměří, skončily nezdarem.

Útok potvrdila skupina syrských ochránců lidských práv SOHR, která působí v Británii. Jde o jeden z nejtěžších útoků na Damašek. Předtím tam v dubnu 2014 zemřelo při zásahu školy 14 lidí a více než 80 jich bylo zraněno.

SOHR také dnes informovala, že v provincii Homs přibývá cílených útoků na velitele tamních povstaleckých skupin. Od začátku prosince jich tam bylo zabito už 20, zatím poslední obětí byl v úterý abú Rátib Homsí, který velel homským oddílům radikální organizace Ahrár aš-Šám. Střelci ho prý zabili, když jel v autě.

Oběťmi předchozích útoků bylo sedm velitelů fronty An-Nusra, což je organizace, která se hlásí k teroristům z al-Káidy. Ahrár aš-Šám patří k velkým hráčům v Sýrii, stojí za ní země Perského zálivu a také Turecko. Podle SOHR není zcela jasné, kdo za těmito likvidačními akcemi stojí.

Profesor z univerzity v Edinburghu Thomas Pierret se domnívá, že nejpravděpodobnějšími vrahy jsou lidé z okruhu syrského režimu nebo jeho spojenců, mezi něž patří i Rusko. Pierret připomenul, že k jeho strategii patří zničit vůdce povstaleckých skupin.

Rusko je v konfliktu zapojeno od loňského září. „Tyto likvidační akce může zajistit letectvo, ale také skupiny operující na zemi. Rostoucí počet vražd může souviset se zlepšením vybavení, které umožňuje vytipované lidi sledovat,“ řekl agentuře AFP Pierret, který je odborníkem na dění v Sýrii. Podle něj ale není ani vyloučeno, že vraždy páchají dosud spící buňky takzvaného Islámského státu (IS), protože homští povstalci na cíle IS často útočí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner