Čeští občané by podle ministerstva zahraničí neměli být mezi oběťmi útoku ve francouzském městě Nice. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Irena Valentová. Jedna Češka utrpěla lehké zranění, ale nemusela zůstat v nemocnici. V Nice ve čtvrtek večer najel útočník za volantem kamionu mezi lidi slavící na ulici státní svátek. Zemřelo nejméně 84 osob. Francouzské velvyslanectví v Praze dnes odpoledne uctí oběti útoku minutou ticha.

„Podle předběžných informací z naší ambasády by mezi oběťmi neměl být nikdo z českých občanů,“ řekla Valentová ČTK. „Jedna Češka byla lehce zraněna, ale nemusela být hospitalizována,“ dodala.

Úřad kvůli útoku vydal upozornění pro občany, kteří se chystají do Nice. „Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje vyhýbat se místům s větší koncentrací osob a respektovat pokyny místních orgánů,“ píše se v něm. Součástí upozornění je výzva cestovatelům k využití dobrovolného registračního systému DROZD.

Ministerstvo upozorňuje také na to, že francouzské Národní shromáždění bude rozhodovat o prodloužení nouzového stavu, který v zemi platil od teroristických útoků v listopadu 2015. „Na jeho základě může policie mimo jiné provádět domovní prohlídky bez soudního povolení. Úřady mohou také například rušit veřejná shromáždění,“ informuje české ministerstvo.

Masakr se na rušné promenádě města Nice odehrál krátce po 22:30, ve chvíli, kdy se lidé shromáždili, aby sledovali ohňostroj při oslavě Dne pádu Bastily. Auto najelo ve velké rychlosti do davu a podle prokuratury kosilo lidi na úseku dlouhém téměř dva kilometry. Policie útočníka zastřelila. Atentát odsoudili světoví státníci i české politické špičky.

Francouzská ambasáda v Praze na twitteru informovala, že dnes mezi 14:00 a 17:00 bude k dispozici kondolenční kniha. V 15:00 se bude před velvyslanectvím držet minuta ticha k uctění památky obětí.

Svíčku za oběti u sídla velvyslanectví v Buquoyském paláci zapálil dnes ráno ministr kultury Daniel Herman. „Je to opravdu ohavný zločin. Nejde o střet dvou kultur. Jde o střet s barbarstvím. A to nelze tolerovat,“ komentoval útok ministr. „Násilí vstoupilo do našich životů; musíme s tím počítat a nesmíme být těmi slabšími,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner