Ozbrojenci na motocyklech stříleli do davu před jednou z volebních místností ve Venezuele. Při přestřelce zřejmě přišla o život nejméně jedna osoba a další lidé byli zraněni. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Venezuelská opozice dnes uspořádala neoficiální referendum, kterým chce zvýšit tlak na prezidenta Nicoláse Madura.

Agentura Reuters mluví o dvou mrtvých a čtyřech zraněných. AFP s odvoláním na úřad prokurátora uvedla, že byla zabita jedna žena a tři další lidé byli zraněni.

Podle opozice sdružené v koalici Kulatý stůl demokratické jednoty (MUD) v jedné z chudinských čtvrtí Caracasu začal „polovojenský“ provládní gang střílet v místě, kam dorazily tisíce lidí, aby se zúčastnily referenda. Video z události ukazuje, jak se po výstřelech lidé rozprchli, mnoho z nich se schovalo do kostela, píše Reuters.

Konání dnešního referenda o záměru vlády zřídit Ústavodárné shromáždění a pokračování Madurovy vlády schválil parlament, jehož autoritu ale vláda a nejvyšší soud neuznává. Je tak neoficiální. Podle opozice je účast ve více než dvou tisících volebních centrech hojná. Opozice slibuje zveřejnění výsledků ještě dnes večer místního času.

Plebiscit je reakcí na plán vlády uspořádat 30. července volby do nového orgánu zvaného Ústavodárné shromáždění. Opozice bude tyto volby bojkotovat jako nedemokratické, neboť způsob jejich konání stanovil prezidentský dekret a volební komise nakloněná vládě. Vláda chce podle kritiků novým orgánem nahradit parlament, v němž má opozice většinu, a posílí Madurovu diktaturu.

Podle průzkumů odmítá zřízení Ústavodárného shromáždění 70 procent Venezuelanů a 80 procent nesouhlasí s politikou socialistické vlády, která zemi přivedla na pokraj bídy a paralyzovala veřejný život. Očekává se, že z 19 milionů oprávněných voličů dnes přijde hlasovat nadpoloviční většina.

Ve Venezuele, zmítané už několik let hlubokou ekonomickou krizí, se od dubna konají téměř každý den protesty proti vládě. Demonstrace Madurův režim tvrdě potlačuje, zemřelo při nich už přes sto lidí.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner