Damašek 11. března (ČTK) – V damašské čtvrti Báb Musála dnes vybuchly dvě bomby. Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) ohlásila nejméně 30 mrtvých, ale arabská televize Majádín informuje o 40 obětech. Podle syrské státní tiskové agentury SANA je na místě mnoho mrtvých a zraněných civilistů, ale jejich počet agentura neupřesnila.

SANA útok připsala „teroristům“, což je termín, kterým Damašek označuje své oponenty i islámské radikály.

Nálože vybuchly poblíž hřbitova Báb as-Saghír. V této části syrské metropole je mnoho šíitských i sunnitských náboženských staveb. Podle SOHR dnešní útoky mířily právě na šíitské poutníky. Jedna exploze zasáhla projíždějící autobus.

V minulých letech bylo z Damašku hlášeno několik útoků na šíity. K většině z nich se přihlásily skupiny nepřátelské Íránu a libanonskému šíitskému Hizballáhu, což jsou spojenci syrského režimu v nynější občanské válce.

V čele Sýrie stojí představitelé místní šíitské sekty alávitů, k níž patří i klan prezidenta Bašára Asada. Většina Syřanů ale vyznává sunnitskou větev islámu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner