Saná 23. dubna (ČTK) – Sedm vládních vojáků bylo zabito a 15 dalších zraněno při dnešním náhodném výbuchu v armádním muničním skladu v jemenském Adenu. Oznámily to podle agentur DPA a AFP bezpečnostní a zdravotnické zdroje.

Exploze nastala při nakládání min na armádní kamion ve vojenském komplexu Džabal Hadid v centru města. Na této základně se skladují zbraně a munice v tunelech vytesaných ve stejnojmenné hoře.

Aden je sídlem mezinárodně uznané vlády prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího od doby, kdy před dvěma lety obsadili hlavní město Saná a velkou část severního Jemenu šíitští povstalci z kmene Hútíů. Proti povstalcům zasahuje vzdušnými údery arabská koalice vedená Saúdskou Arábií.

Od její intervence v březnu 2015 bylo při bojích v Jemenu zabito přes 7700 osob, většinou civilistů, a 42.500 lidí zraněno. Veškeré zprostředkovatelské snahy OSN i sedm dohod o příměří ztroskotaly.

Jemen se propadá do chaosu od roku 2014, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat nová území. Na podzim 2015 se jim podařilo vstoupit i do metropole Saná. Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadího dlouholetému předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner