Sobotní silné zemětřesení v Ekvádoru si vyžádalo nejméně 233 mrtvých. Oznámil to na twitteru prezident Rafael Correa, který se kvůli neštěstí vrací z návštěvy Vatikánu do vlasti. Podle místních médií země mobilizuje rezervy, do oblasti katastrofy míří letouny s humanitární pomocí. Dosavadní bilance hovořila o 77 mrtvých a zhruba šesti stovkách zraněných.

Oběti pocházely mimo jiné z měst Manta, Guayaquil a Portoviejo. Otřesy měly sílu 7,8 stupně, úřady se obávaly ničivých vln cunami, varování bylo ale odvoláno. Podle viceprezidenta Jorgeho Glase šlo o nejsilnější zemětřesení, které tuto jihoamerickou zemi zasáhlo od roku 1979.

Otřesy rovněž způsobily značné škody jak poblíž epicentra, tak i v největším ekvádorském městě Guayaquil, uvedly úřady. Ekvádor po katastrofě zmobilizoval přes 10.000 příslušníků bezpečnostních jednotek, které spolu se stovkami záchranářů a zdravotníků vyslal do postiženého regionu. Již v sobotu se do pomoci zapojilo na 3500 policistů. Červený kříž oznámil, že se záchrannými operacemi pomáhá přes 1200 dobrovolníků.

Vybudováno bylo několik táborů pro evakuované a lidi bez přístřeší. Problémem v pátrání po přeživších a obětech jsou ale těžko přístupné oblasti a sesuvy půdy. Uzavřeno muselo být dvanáct klíčových silničních tepen.

Část metropole Quita se ocitla bez elektřiny a nefungovala ani telefonní síť, píše agentura Reuters s odvoláním na svědky. Ve městě zavládla panika. Americká geologická služba USGS nejprve uváděla, že šlo o zemětřesení o síle 7,4 stupně, poté jeho intenzitu ještě zvýšila. „Nyní je důležité, aby Ekvádorci zůstali i za tohoto výjimečného stavu klidní,“ uvedl v televizním projevu Glas.

Prezident Correa vyhlásil v celé zemi výjimečný stav a vyzval obyvatele ke klidu. Oznámil, že Kolumbie a Mexiko vysílají do Ekvádoru týmy záchranářů. Na komunitní síti twitter pak vyjádřil soustrast rodinám obětí. Stát kvůli katastrofě uvolnil z rozpočtu asi 600 milionů dolarů (14,4 miliardy korun).

Otřesy byly po dobu 40 sekund cítit i v ekvádorské metropoli a mnoho lidí ve strachu utíkalo z budov ven na ulici. Quito leží asi 173 kilometrů od místa, kde se podle expertů nacházelo epicentrum zemětřesení. Ještě hodinu po zemětřesení se objevovaly následné otřesy, některé z nich o síle až 5,6 stupně. Celkem jich bylo 55. Podle USGS epicentrum leželo ve vzdálenosti 27 kilometrů od Muisne, což je oblast rybářských přístavů oblíbených mezi turisty. Jeho ohnisko bylo v hloubce 20 kilometrů.

Se silnými zemětřeseními se ve čtvrtek a pátek potýkalo i Japonsko a nově také tichomořský ostrovní stát Tonga, u jehož pobřeží USGS naměřila otřesy o síle 6,1 stupně. Všechny tyto oblasti spolu s Ekvádorem leží v takzvaném ohnivém kruhu, který je charakteristický častými zemětřeseními i vulkanickou činností. Podle německého Geologického výzkumného centra (GFZ) v Postupimi ale geologické spojení mezi událostmi v Japonsku a Ekvádoru není.

Zemětřesení v Jižní a Střední Americe s velkým počtem obětí v posledních 15 letech

230.000 obětí – 12. ledna 2010, Haiti

■ Jedno z nejtragičtějších zemětřesení v historii. Zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály poničilo rozsáhlé oblasti ostrovní země, ze tří čtvrtin bylo zničeno hlavní město Port-au-Prince. Kromě zhruba 230.000 mrtvých si vyžádalo na 300.000 zraněných.

827 obětí – 13. ledna 2001, Salvador

■ Při silném zemětřesení ve Střední Americe o síle 7,6 stupně Richterovy stupnice, po kterém následovalo množství menších otřesů, zahynulo 827 lidí a zraněno bylo přes 4500 osob. Epicentrum se nacházelo u salvadorských břehů.

520 obětí – 27. února 2010, Chile

■ Otřesy země o síle 8,8 stupně s epicentrem v Tichém oceánu asi 320 kilometrů jihozápadně od Santiaga de Chile vyvolaly vlnu cunami a nejvíce postihly okolí města Concepción.

514 obětí – 15. srpna 2007, Peru

■ Zemětřesení o síle 8,0 stupně Richterovy škály, které postihlo pobřežní oblast Peru, si vyžádalo 514 lidských životů a asi 1500 zraněných.

233 obětí – 16. dubna 2016, Ekvádor

■ Zemětřesení o síle 7,8 stupně si podle dosavadní bilance vyžádalo nejméně 233 mrtvých. Zemětřesení postihlo pobřežní oblast země, oběti pocházely mimo jiné z měst Manta, Guayaquil a Portoviejo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner