V Sýrii odsoudili k 20 letům vězení blízkého příbuzného prezidenta Bašára Asada za vraždu důstojníka. Zabil ho loni při konfliktu v dopravní zácpě. Případ vyvolal napětí v komunitě syrských vládnoucích alávitů.

Podle syrských soudních zdrojů byl Sulajmán Asad odsouzen tribunálem v Latákiji, která je baštou alávitů, k nimž patří také prezident Asad. Sulajmán je synem Asadova bratrance Hilála.

Obětí srpnového incidentu byl plukovník letectva Hasan Šajch. V automobilu s ním jel jeho bratr Násir, který vypověděl, že Sulajmán Asad Hasana Šajcha chladnokrevně zavraždil, když se vozy octly v zácpě a Šajch Asadův vůz na křižovatce předjel. Asad ho prý zastřelil.

Sulajmán byl zatčen několik dní po incidentu. Podle syrských zdrojů je znám jako násilník, který u sebe nosil zbraň a ohrožoval jí lidi beztrestně s tvrzením, že patří k prezidentově rodině. Po smrti plukovníka, který byl rovněž členem menšiny alávitů, se v provincii Latákíja konala demonstrace. Prezident Bašár Asad tehdy slíbil, že zločinec bude potrestán, ať je to kdokoli.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner