Česko neplánuje, že by přijalo další migranty nad stávajících 12 osob. V rozhovoru pro dnešní Právo to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). ČR tak nesplní kvótu 1600 migrantů a Evropská unie s ní může zahájit po září řízení, ve kterém hrozí sankce několika milionů eur. Podle ministra za to sankce stojí, rozhodne ale vláda.

Dvouletý program přerozdělení 160.000 uprchlíků, kteří se nacházejí v Řecku a v Itálii, schválili ministři vnitra států EU v září 2015. Proti plánu se tehdy postavilo Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, zatímco Finsko se hlasování zdrželo. Tehdejší polská centristická vláda v čele s Donaldem Tuskem nakonec plán podpořila, i když obecně s ním nesouhlasila.

Přehlasované středoevropské země od počátku upozorňovaly, že program přerozdělování podle kvót z mnoha důvodů nebude funkční. Podle údajů Evropské komise k letošnímu 22. březnu bylo z Itálie do jiných zemí EU přemístěno 4435 a z Řecka 10.324 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner