Většina primátorů a starostů větších měst chce v podzimních komunálních volbách své funkce obhajovat. O znovuzvolení usilují mimo jiné i primátoři tří největších měst Česka, Prahy, Brna a Ostravy – Adriana Krnáčová, Petr Vokřál a Tomáš Macura. Všichni tři jsou z hnutí ANO, které v minulých komunálních volbách v roce 2014 získalo největší celkový podíl hlasů a ovládlo právě hlavně větší města.

Pražská primátorka Krnáčová uvedla, že od kolegů cítí podporu pro kandidaturu. Funkce chtějí obhájit i starostové městských částí Prahy za ANO. Podobně se vyjádřili také straničtí kolegové Krnáčové, primátoři Brna a Ostravy. Jako důvod pro kandidaturu uváděli, že chtějí pokračovat v rozpracovaných projektech. O složení kandidátek ANO ale budou ještě rozhodovat oblastní organizace, pak je musí potvrdit celostátní vedení.

V Praze se budou o vedení radnic ucházet i starostové za TOP 09, starosta Prahy 4 Petr Štěpánek za Zelené nebo starosta Prahy 10 Vladimír Novák z ČSSD, zatímco starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD) do voleb již znovu nepůjde. Starostka Prahy 2 za ODS Jana Černochová čeká, zda dostane podporu strany. Obhajobu funkce plánuje starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL), ale pod hlavičkou nového sdružení Praha Sobě.

Na jihu Moravy se budou kromě brněnského primátora Vokřála ucházet o vedení radnic třeba starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region), Ivo Polák v Blansku a Karel Goldemund ve Vyškově (oba ČSSD). Kandidovat naopak nebude starosta Hodonína Milan Lúčka (za ANO), který je již v důchodu. V Moravskoslezském kraji chtějí funkce obhájit kromě Macury v Ostravě i primátoři Karviné Jan Wolf, Havířova Jana Feberová, Frýdku-Místku Michal Pobucký a Opavy Radim Křupala (všichni ČSSD).

Na Moravě v Olomouckém kraji se ke kandidatuře rozhodne olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD) až podle toho, zda bude zvolen do čela strany. Rozhodnuta není ani primátorka Prostějova Alena Rašková (ČSSD). Do voleb znovu nepůjde přerovský primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov) a asi ani starosta Jeseníka Adam Kalous (ANO). Primátor Zlína Miroslav Adámek (STAN) pravděpodobně bude funkci obhajovat, stejně jako starostové Kroměříže a Vsetína Jaroslav Němec (ANO) a Jiří Růžička (KDU-ČSL).

Také starostové větších měst na západě Čech vesměs chtějí svá místa obhájit. V práci by rád pokračoval i starosta Klatov Rudolf Salvetr (ODS), který město vede již 12 let, nebo karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA). Naopak primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) či starosta Chebu Zdeněk Hrkal (ANO) zatím nevědí, zda budou znovu kandidovat. Rozhodnou se podle podpory spolustraníků. Také českobudějovický primátor Jiří Svoboda z ANO čeká na rozhodnutí hnutí. Nového starostu bude mít jistě po osmi letech Tábor, protože starosta Jiří Fišer (Tábor 2020) o znovuzvolení neusiluje.

Ve středních Čechách se k obhajobě chystají například mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS) a starostové Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD), Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město) či Nymburka Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk). Kolínský starosta Vít Rakušan, který je místopředsedou sněmovního hnutí Starostové a nezávislí, bude v komunálních volbách opět jedničkou hnutí Změna pro Kolín, které v roce 2009 založil.

Na severu Čech má první místo na kandidátce jisté ústecká primátorka Věra Nechybová (UFO), hnutí o tom rozhodlo loni. V Liberci budou možná na kandidátkách čtyři poslední primátoři města, včetně současného – Tibora Batthyányho (zvolený za ANO), který bude lídrem kandidátky hnutí PRO 2016, jehož republikovým předsedou se stal v sobotu. Nové vedení ale budou mít určitě po 24 letech Teplice, protože primátor Jaroslav Kubera (ODS) už loni před svými 70. narozeninami řekl, že nynější období je pro něj v čele města poslední.

Na východě Čech se chtějí o přední příčky ucházet hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK) či primátor Pardubic Martin Charvát (ANO). Naopak jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) už o vrcholnou funkci bojovat nebude. Je ale připraven být zastupitelem, případně neuvolněným radním.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner