Londýn 12. listopadu (ČTK) – Princ Charles dnes stál v čele tradičního obřadu při příležitosti Dne příměří a položil za královnu věnec k hrobu neznámého vojína. Jedenadevadesátiletá Alžběta II. každoroční ceremoniál poprvé sledovala společně s 96letým chotěm princem Philipem pouze z balkonu.

Británie si celý víkend připomíná padlé, oběti a veterány válečných konfliktů počínaje první světovou válkou. V čele ústředního ceremoniálu dnes poprvé po více než 60 letech nestála samotná královna, když ji zastoupil její syn.

Panovnice po 65 letech na britském trůnu omezuje své veřejné povinnosti a podle agentury AP požádala prince Charlese, aby položil věnec z vlčích máků k památníku on.

Kromě Charlese se obřadu na třídě Whitehall za slunečného, ale chladného počasí zúčastnili další významní představitelé Británie a zemí britského Společenství a přihlížely mu tisícovky vojáků, veteránů a dalších lidí.

O víkendu slavila řada zemí dny veteránů či příměří. Před 99 lety skončila 1. světová válka uzavřením příměří mezi Německem a státy Dohody ve francouzském Compiègne.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner