Prezident Miloš Zeman ani bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš by nezastavili trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Oba kandidáti na novou hlavu státu to řekli v dnešním předvolebním duelu v České televizi. Zatímco Zeman ale věří tomu, že Babiš nepodváděl, Drahoš o něm má pochyby.

„Nemám důvod předpokládat, že miliardář, jako je Babiš, by podváděl kvůli 50 milionům,“ uvedl Zeman. Drahoš má sice o premiérovi pochyby, zdůraznil ale, že rozhodnout by měl nezávislý soud.

Hned na počátku diskuse Drahoš na Zemana zaútočil v odpovědi na otázku moderátorky Světlany Witowské, proč by měla volit jeho, a nikoli současného prezidenta. Zeman je podle Drahoše reprezentantem uplynulé éry, opoziční smlouvy, přeběhlíků či kmotrů propojených s politiky a papalášství na Hradě. Chtěl by na Hrad přinést něco jiného. Zeman dostal stejnou otázku v opačném gardu jako první. Uvedl, že by byl rád, kdyby šla moderátorka volit, a je podle něho chyba, že asi 40 procent lidí k volbám nejde. Radit jí prý nemusí.

Zeman následně prohlásil, že Drahoš vůbec nerozumí politice. „Politika je řemeslo, které se musí dlouho učit,“ podotkl. Drahoš naopak Zemanovi vytkl, že společnost nespojuje, ale rozděluje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner