(ČTK) Soud pokračuje v projednání kauzy bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované ze zneužití vojenské tajné služby. Na programu jsou odposlechy, jejichž přehrání zabere zhruba tři dny. Nečasové a třem bývalým vysoce postaveným vojenským důstojníkům hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci. Čtveřice obžalobu odmítá. Případ řeší Obvodní soud Pro Prahu 1.
Termíny jednání jsou nařízené na následující dva týdny. Podle informací ČTK soud již vyslechl všechny předvolané svědky a provedl také listinné důkazy. Zbývá přehrání odposlechů. Pokud nebude nutné projednat ještě další důkazy, následují závěrečné řeči žalobce, advokátů a obžalovaných a rozsudek.
Nagyová podle obžaloby zařídila z osobních důvodů na podzim roku 2012 sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase Radky Vojenským zpravodajstvím. Údajně sháněla kompromitující materiály kvůli jejímu tehdy ještě utajenému vztahu s Nečasem. Obhajoba tvrdí, že se prověřovala informace o nebezpečí hrozícím rodině premiéra.
Policie zadržela Nagyovou a další vysoce postavené úředníky v polovině června 2013. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Kromě Nečasové jsou v případu obžalovaní dva bývalí ředitelé rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci. Vojenští důstojníci tvrdí, že akce nebyla sledováním, ale že operativci prověřovali podezření a zadání přišlo „z nejvyšších míst“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner