Odvolací soud zrušil osmiměsíční podmínku a dvouapůlroční zákaz řízení pro bývalého policistu a vysokoškolského učitele Karla Kadlece. Trest dostal za způsobení nehody pod vlivem alkoholu. Soud nemá pochyby o důkazech, které svědčí proti Kadlecovi. Trest pro něj odmítl potvrdit kvůli tomu, že soud prvního stupně špatně vyhotovil rozsudek. Obvodní soud pro Prahu 2 tak bude muset případ projednat znovu. Nehodou se bude zabývat už potřetí. Kadlec v Praze boural opakovaně, v dubnu svým autem na Vinohradech poškodil 29 dalších vozů.

Soudní případ se týká nehody z loňského března, kdy Kadlec podle obžaloby neubrzdil svůj jeep a narazil do auta, které před ním zastavilo kvůli chodcům na přechodu. Po nehodě pak při couvání narazil do auta asistenční služby, která na místo přijela. Obvodní soud pro Prahu 2 nejprve loni Kadlece nepotrestal. Odvolací soud však vyhověl stížnosti státního zástupce a případ mu vrátil k novému projednání, kde se rozhodlo o nepravomocném podmíněném trestu.

Podle předsedy odvolacího senátu Václava Kašíka nejsou zásadní pochybnosti o shromážděných důkazech. Nasvědčují tomu, že Kadlec řídil auto ve stavu, kdy pro to nebyl způsobilý. „V tomto směru důkazy o vině obžalovaného svědčí,“ řekl Kašík. Odvolací soud ale podle něj nemohl napadený rozsudek potvrdit kvůli nekvalitně zpracovanému písemnému vyhotovení rozsudku. „Rozsudek například obsahuje pasáže, a to docela obsáhlé pasáže, které se týkají úplně jiného obžalovaného. Jsou tam přetažené protokoly z hlavního líčení. Rozsudek vypadá v podstatě tak, že si samosoudce povídá se svědky. To do rozsudku rozhodně nepatří,“ prohlásil Kašík.

Kadlec tvrdil, že před nehodou alkohol nepil. Jeho advokát Karel Brückler při odvolacím řízení namítal, že svědci necítili z Kadlecova dechu alkohol. Policisté podle něj také neměli v pořádku přístroj na měření dechu, takže prý měřil špatně. „Není jednoznačně prokázáno, že v době nehody byl můj klient ve stavu vylučujícím řízení motorových vozidel,“ řekl Brückler. Rozsudek žádal zrušit a předat k vyřešení přestupkovému orgánu.

Kadlec se nechtěl k rozsudku příliš vyjadřovat. Počkat chce až do nového rozhodnutí soudu. Novinářům řekl, že k soudnímu jednání přijel tramvají. „Už jsem jednou řekl, že dokud soud nerozhodne, tak řídit nebudu. Toho se držím a budu se toho držet i po tomhle rozsudku. Za volantem mě skutečně neuvidíte,“ řekl Kadlec. Nechystá se ani vyzvednout nový řidičský průkaz, který na něj čeká na pražském magistrátu.

Kadlec má problémy se zákonem i kvůli incidentu z letošního dubna, kdy naboural 29 aut na pražských Vinohradech. Podle dosavadních výsledků vyšetřování před jízdou kombinoval alkohol s dosud nezjištěnými léky. Hrozí mu až tři roky vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) propustil po druhém incidentu Kadlece ze služebního poměru.

Vyšetřování dalšího Kadlecova incidentu policisté ukončili minulý týden. Poslední nehoda bývalého policisty se stala na křižovatce Korunní a Budečské ulice. Podle policie byl zjevně pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky, dechovou zkoušku a lékařskou prohlídku však odmítl. O trestu v tomto případě rozhodne pražský magistrát, který nehodu převzal od policistů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner