Nahlášených případů týrání dětí loni meziročně přibylo o více než desetinu na 8478. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Šest dětí kvůli týrání zemřelo a 240 skončilo v nemocnici. Podle Nadace Naše dítě, která týraným či jinak ohroženým dětem pomáhá, jsou ale případy, které se dostanou na veřejnost, jen špičkou ledovce.

V roce 2013 bylo nahlášeno 7527 případů týrání, zneužívání nebo zanedbávání dětí a loni počet vzrostl o dalších 951 případů, tedy zhruba o 12 procent. Největší podíl měl na růstu počet případů zanedbávaných dětí, který stoupl téměř o pětinu na 5484. Několikanásobně vzrostlo množství dětí zneužitých pro dětskou pornografii, a to ze 33 v roce 2013 na loňských 87. Ubylo pouze případů tělesného týrání z předloňských 859 na 787, tedy o osm procent.

Snížil se také počet dětí, které v důsledku týrání zemřely. V roce 2013 zaznamenaly úřady devět úmrtí, loni šest. Výrazně, o čtvrtinu, ale meziročně přibylo hospitalizovaných dětí – ze 192 na 240. Stovky dětí rovněž každoročně trpí kvůli týrání a zneužívání posttraumatickou stresovou poruchou, kdy oběť prožívá traumatickou událost znovu a znovu ve snech nebo myšlenkách.

„Zvýšení počtu případů ukazuje i na nárůst všímavosti části veřejnosti, která násilí na dětech mlčky nepřehlíží. To vidím jako jednu z cest, jak zabránit utrpení dětí,“ sdělila prezidentka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. Podle vedení nadace, která pomáhá týraným dětem a stála třeba za vznikem Linky bezpečí, ale bude týraných daleko více, než se podaří úřadům odhalit. „Násilí na dětech je bohužel stále vnímáno ve společnosti jako součást výchovy,“ doplnila Baudyšová.

„Výše uváděná čísla dokládají potřebnost vzniku komplexního systému péče o týrané a zneužívané děti, jenž by byl financován i ze strany státu, který by v případě podezření začal s celou rodinou pracovat, aby v ní došlo k co nejmenší újmě do budoucna,“ uvedla ředitelka nadace Monika Šimůnková. „Statistiky jsou sice důležité, ale v případě týraných a zneužívaných dětí je ještě důležitější zaměřit se na to, jak systémově s případy pracovat, respektive jak jim předcházet. A to u nás stále chybí,“ míní.

Největší část týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí pochází podle údajů ministerstva z neúplných rodin. Většinou jde o děti ve věku od šesti do 15 let, které tvoří více než polovinu zaznamenaných případů. Nejčastějším oznamovatelem možného týrání jsou školy či zdravotnická zařízení a pak policie nebo jiné státní orgány. Ve většině případů, zhruba ve dvou třetinách, úřady uložily ambulantní poradenství a ve více než desetině bylo podáno trestní oznámení. Přes 1200 dětí bylo rodičům odebráno a poté umístěno v ústavní péči, náhradní rodinné péči či u příbuzných – prarodičů nebo třeba dospělých sourozenců.

ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner