Irský premiér Enda Kenny dal najevo obavy z chystané spolupráce britských konzervativců a severoirských unionistů. Kenny dnes řekl, že v telefonickém rozhovoru britskou premiérku Theresu Mayovou varoval, že bude-li tato dohoda vyjednána špatně, může to ohrozit mírovou dohodu v Severním Irsku z roku 1998. Informovala o tom agentura AFP.

„Hovořil jsem s premiérkou Mayovou a vyjádřil jsem jí své obavy. Nesmí být učiněno nic, co by mohlo ohrozit Velkopáteční dohodu,“ napsal na svém twitterovém účtu irský premiér. Velkopáteční dohoda ukončila v roce 1998 v Severním Irsku třicetiletý konflikt mezi katolickými nacionalisty a protestantskými unionisty, který si vyžádal přes 3000 mrtvých.

Mayová po ztrátě parlamentní většiny ve volbách z tohoto týdne hledá nyní podporu pro svou menšinovou vládu u severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Rozhovory se zatím vedou v pozitivním duchu, podmínky dohody ale ještě vyjednány nebyly.

Agentura Reuters v sobotu s odvoláním na zdroje z DUP napsala, že unionisté žádají za parlamentní podporu více peněz pro svou provincii a výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru v bouřlivých dobách konfliktu hájili britské zájmy. Takový krok by mohl vyvolat odpor severoirských nacionalistů ze strany Sinn Féin, s níž DUP na základě smlouvy z roku 1998 Severní Irsko spravuje. To by mohlo způsobit nové pouliční boje a násilné incidenty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner