Těsně před vypuknutím stávkové vlny pracovníků francouzských státních železnic SNCF má 46 procent Francouzů za to, že protestní hnutí je odůvodněné. Takový byl výsledek šetření agentury Ifop pro nedělník Journal du dimanche, ve kterém v pátek a sobotu odpovídalo téměř 1000 lidí. Podpora stávkujícím zřejmě u veřejnosti lehce narůstá.

O dva týdny dříve považovalo stávku za nemístnou 58 procent dotazovaných, 20. a 21. března už to bylo 56 procent, nyní přišel další pokles. První dva z 36 stávkových dní ohlášených na nadcházející tři měsíce čekají Francii v úterý a středu, výpadky na nádražích by ale měly začít už dnes od 19:00 SEČ.

Železničáři se bouří proti plánu kabinetu prezidenta Emmanuela Macrona postupně liberalizovat francouzskou železniční dopravu a novým zaměstnancům zadlužených SNCF odepřít tradiční velkorysé benefity. Pracovníci státních železnic aktuálně užívají zvláštního statusu, který zahrnuje fixní růst platu, časově neomezené smlouvy a u strojvůdců odchod do důchodu krátce po dosažení 50 let věku.

„Tato stávka tvrdě zasáhne zákazníky. Je nastavená tak, aby měla maximální dopad na provoz,“ řekl šéf SNCF Guillaume Pepy. „Několikrát jsme řekli, že od večera 2. dubna do rána 5. dubna bude jezdit velmi málo vlaků. Nebylo by tudíž rozumné chodit na nádraží, pakliže váš spoj není potvrzený,“ vzkázal Francouzům.

Tříměsíční vlna stávek bude podle francouzských médií první opravdovou zkouškou pro reformní odhodlání prezidenta Macrona. Podle nového průzkumu Ifop ji podporuje „tak, jak byla představena“ 51 procent respondentů, zároveň 72 procent z nich vyjádřilo přesvědčení, že vláda svůj plán dotáhne do konce a tlaku stávky nepodlehne.

Ministryně dopravy Elizabeth Borneová o velikonočním víkendu představila způsob, jakým chce vláda od roku 2020 vnášet do vlakové dopravy konkurenci, ale ujišťovala, že zároveň s ní přijde „opravdová přenosnost práv“. „Stávajícím pracovníkům železnic zůstane při přechodu ke konkurenci jejich status a většina jejich výhod. Za těchto okolností se musím ptát, v čem je problém,“ řekla deníku Le Parisien.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner