Řím 3. července (ČTK) – Proces, v němž bývalý italský premiér Silvio Berlusconi čelí podezření, že uplácel svědky, byl dnes po svém zahájení a krátkém slyšení odročen na 11. září. Soud rozhodl o sloučení této kauzy s řízením vedeným proti upláceným svědkyním kvůli podezření z křivého svědectví. Podle agentury APA to sdělil soud v severoitalském Miláně, který případ řeší.

V této nové soudní kauze je Berlusconi obžalován z toho, že v letech 2011 až 2015 dal ženám, jež měly proti němu svědčit v nyní již uzavřeném procesu označovaném jako Rubygate, celkem okolo deseti milionů eur (261 milionů korun) ve formě hotovosti, darů či různých plateb. Ženy pak před soudem podle přesvědčení prokuratury křivě vypovídaly.

Na lavici obžalovaných je nyní v odděleném procesu i těchto 22 žen, včetně Karimy Mahrúgové, známé jako Ruby, na kterou z uvedené částky údajně připadlo sedm milionů eur.

Expremiér byl v předchozím procesu obžalován, že s Ruby měl pohlavní styk, když byla nezletilá, což dívka popřela. Nicméně prvoinstanční soud Berlusconiho uznal vinným a odsoudil ho k sedmiletému vězení. Odvolací soud ho však v březnu 2015 viny definitivně zprostil.

Po Berlusconiho operaci srdce v červnu loňského roku bylo kvůli zdravotnímu stavu expremiéra jeho nové řízení odděleno od řízení s údajně křivě svědčícími ženami. Jejich soud začal letos 11. ledna, ale byl hned z procesních důvodů odročen.

Mediální magnát značnou část poskytnutých dárků přiznal, nicméně uvedl, že šlo pouze o jeho šlechetnost vůči mladým ženám, jimž skandál Rubygate zničil pověst.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner