Praha 21. dubna (ČTK) – Čeští věřící dnes slavnostně přivítají znovu v jeho vlasti kardinála Josefa Berana, jehož tělo spočívalo téměř pět desítek let po smrti ve Vatikánu. Na základě své poslední vůle bude pohřben v pražské katedrále. Po pátečním příletu z Říma bude dnes rakev s ostatky nesena s procesím ze Strahovské baziliky na Hradčanské náměstí. V katedrále sv. Víta se bude konat bohoslužba.

Ze Strahova rakev poveze pohřební vůz tažený šestispřežím starokladrubských vraníků ze Slatiňan. Z Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí rakev doprovodí liturgický průvod. Rakev s ostatky kardinála Berana do katedrály vnesou bohoslovci, a připomenou tak poslední Beranovu bohoslužbu v katedrále v červnu 1949. Komunistické bezpečnostní složky tehdy přerušily bohoslužbu, bohoslovci chránili kardinála vlastními těly a pomohli mu uniknout do Arcibiskupského paláce.

Od 11:00 bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sloužit mši ke cti sv. Vojtěcha. Během bohoslužby bude vystavena lebka mučedníka sv. Vojtěcha. Po skončení liturgie bude rakev do pondělí vystavena a lidé se budou moci kardinálu Beranovi přijít poklonit. V pondělí večer bude po bohoslužbě uložena v sarkofágu v kapli sv. Anežky.

Všichni poutníci, kteří se dnes přidají k procesí, musejí na Hradě projít bezpečnostní kontrolou. Pro usnadnění přístupu do katedrály budou u vstupu přes Prašný most a při severním vstupu na první nádvoří z Hradčanského náměstí vedle Brány gigantů zřízena zvláštní kontrolní stanoviště pro přednostní odbavení smutečních hostí. Tyto vstupy budou otevřeny od 9:00 do 10:45. Vstup do katedrály bude od 9:45 do 10:45.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner