Londýn 18. června (ČTK) – Vzhledem k nadcházejícím složitým jednáním o odchodu země z Evropské unie prodlouží britská vláda příští zasedací období parlamentu z jednoho na dva roky. Oznámila to dnes Andrea Leadsomová, která za britský kabinet domlouvá vládní záležitosti v Dolní sněmovně. Parlament se volí na dobu pěti let, která se dělí na jednotlivá roční zasedací období. Tyto roční úseky zahajuje vždy na jaře panovník projevem, ve kterém představuje legislativní kroky, které daný rok „jeho vláda“ chystá.

Příští rok se tak kvůli prodloužení zasedacího období parlamentu z jednoho na dva roky tradiční projev královny Alžběty II. neuskuteční. Letošní projev by panovnice měla po odkladu pronést ve středu.

Prodloužením zasedacího období na dva roky chce vláda podle Leadsomové poslancům a lordům poskytnout dostatek času pro debatu nad zákony, které budou souviset s nejrůznějšími aspekty takzvaného brexitu.

Rozhovory o odchodu Británie z EU chce Londýn zahájit už toto pondělí. Skončit by měly do dvou let od spuštění článku 50 lisabonské smlouvy, tedy na jaře 2019.

Leadsomová už ve čtvrtek oznámila, že bude kvůli trvajícím jednáním o podpoře menšinové vlády konzervativců ze strany severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) o dva dny odložen letošní projev královny Alžběty II. v parlamentu. Původně se měla uskutečnit v pondělí. Ceremoniál u příležitosti začátku zasedání nového parlamentu je starý několik století a je odkazem na historii země.

Konzervativní strana ztratila ve volbách na počátku června nadpoloviční většinu křesel v Dolní sněmovně. Předčasné volby přitom premiérka Theresa Mayová nechala vypsat právě kvůli tomu, aby posílila svou pozici v parlamentu před nadcházejícími jednáními o brexitu. V Británii se proto nyní hovoří o tom, že bude ministerská předsedkyně nucena přehodnotit svůj tvrdý postoj k brexitu a usilovat o širší shodu na strategii jednání s EU.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn v příspěvku v dnešním vydání listu Sunday Mirror obvinil vládu premiérky Mayové, že není schopna „vyjednat dobrou dohodu pro Británii“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner