Prominentní kosovská novinářka, která je od tohoto týdne členkou největší kosovské politické strany, se dnes na parkovišti blízko jejího bydliště stala terčem násilného útoku. Informovala o tom agentura Reuters.

Než se Arbana Xharraová přidala k Demokratické straně Kosova (PDK) pracovala jako šéfredaktorka deníku Zeri. Proslavila se články, které PDK a další kosovské strany obviňovaly z nepotismu a korupce. Zdroje v PDK tvrdí, že Xharraová hodlá kandidovat v parlamentních volbách, které se budou konat příští měsíc.

Po svém vstupu do strany řekla, že chce být kritickým hlasem vycházejícím z PDK, za což se jí dostalo negativních reakcí od některých kolegů a stoupenců opozice.

Kosovská policie oznámila, že Xharraová byla převezena do nemocnice a je ve stabilním stavu, bližší informace však policie neuvedla. V souvislosti s incidentem zatím nikdo zatčen nebyl.

Xharraová v roce 2015 získala od amerického ministerstva zahraničí cenu za odvahu, za články o korupci a náboženském extremismu, v nichž jmenovala lidi, kteří verbovali kosovské mladistvé do válek v Sýrii a Iráku.

Kosovský prezident Hashim Thaçi ve čtvrtek oznámil, že se 11. června budou konat předčasné parlamentní volby. Stalo se tak poté, co parlament ve středu vyslovil nedůvěru vládě.

Politické násilí v Kosovu, jehož nezávislost na Srbsku dosud uznalo 114 zemí, není časté. Vedení stran útok na Xharraovou odsoudilo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner