Prostějovskou organizaci hnutí ANO kvůli neshodám opustilo 12 ze zhruba čtyř desítek členů včetně podnikatelky Hany Naiclerové, která byla lídrem hutí při posledních komunálních volbách v Prostějově. Mezi bývalými členy jsou tři zastupitelé. V pětatřicetičlenném prostějovském zastupitelstvu ANO zaujímá opoziční lavice a nyní tak bude mít pouze tři zastupitele.

„Odchod z hnutí jsme vyhodnotili jako jedinou možnou variantu. Směr, který hnutí v poslední době nabralo na místní úrovni, nemá nic společného se zásadami, pro které jsme do hnutí vstoupili, hájili je a prosazovali na politickém kolbišti,“ stojí ve společném prohlášení zastupitelů Naiclerové, Františka Filouše a Františka Švece, kteří se rozhodli odejít z ANO.

Bývalí členové obvinili vedení prostějovské organizace ANO z „manipulace a intrik“, pomocí kterých prý prostějovskou buňku hnutí ovládají. „Jak se v průběhu času ukázalo, někomu stále šlapeme na kuří oka. Mocenské vazby v Prostějově jsou zřejmě natolik silné, že prostřednictvím nastrčených posluhovačů dochází v oblastní organizaci hnutí k odklonu od programových zásad a naopak k souznění s mocenskými zájmovými skupinami,“ uvedla trojice zastupitelů.

Členská základna prostějovské buňky ANO podle nespokojených zastupitelů není objektivně a pravdivě informována o činnosti zastupitelského klubu hnutí ANO. „Členům jsou z oblasti bez dalšího předkládány účelové, tendenční a lživé informace z místního bulvárního plátku, který ovládá radní za ČSSD, hanící členy zastupitelského klubu ANO,“ napsali Naiclerová, Filouš a Švec, podle kterých vedení prostějovské organizace na sněmech ANO práci trojice zastupitelů hanělo a označovalo ji za obstrukce a zdržování.

Neshody podle trojice členů prostějovského zastupitelstva panovaly i v klubu zastupitelů ANO, kde prý dva členové v podstatných věcech hlasují v rozporu s programovými cíli hnutí a v souladu s vládnoucí koalicí, kterou v Prostějově tvoří ČSSD, PéVéčko a KSČM.

„Náhlý odchod dvanácti členů z naší prostějovské oblasti mě sice mrzí, protože nedělá dobré jméno hnutí ANO, ale respektuji ho a popravdě mě příliš nepřekvapil,“ komentoval odchod 12 členů krajský předseda ANO Ladislav Okleštěk. Problém podle něj vznikl především mezi zastupiteli. „V klíčových otázkách chodu města se nedokázali shodnout, a to pak přenesli i dovnitř členské organizace,“ míní Okleštěk.

Vedení krajské organizace ANO se podle něj pokusilo situaci v Prostějově několikrát řešit a komunikovalo s členy místní organizace. „Bohužel se ukázalo, že i v Prostějově je nutné projít rok a půl po komunálních volbách určitou očistou, kterou logicky trpí všechny mladé strany a hnutí. Vnímám to jako součást demokratického procesu,“ podotkl Okleštěk.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner