Zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (MSF) přestala s okamžitou platností přijímat příspěvky od Evropské unie a jejích členských států na protest proti imigrační politice. Oznámilo to vedení MSF ve Vídni.

Organizace tímto krokem protestuje proti tomu, že se EU snaží zabránit uprchlíkům ve vstupu na své území.

„Chceme vyslat signál proti nedůstojnému zacházení (s uprchlíky) a proti sílící snaze EU udržet trpící lidi mimo evropskou pevninu,“ uvedli MSF v tiskovém prohlášení. Organizace kritizuje především březnovou dohodu mezi EU a Tureckem, na jejímž základě je možné vracet běžence z řeckých ostrovů do Turecka.

„Dlouho kritizujeme ostudnou reakci Evropy, která sází na odstrašování a nenabízí lidem pomoc ani ochranu. Dohoda EU s Tureckem v tom šla ještě o krok dál a ohrozila celý koncept útěku a právo na ochranu, které z něj vychází,“ řekl generální tajemník MSF Jerome Oberreit.

Organizace loni získala od EU a jejích členských států celkem 46 milionů eur (1,25 miliardy Kč), což pokrylo zhruba osm procent jejího celkového rozpočtu. Tyto peníze chce nahradit příjmy od soukromých dárců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner