Emmanuelle Seyboldtová dnes jako vůbec první žena stanula v čele hlavní protestantské církve ve Francii, sdružující luterány a kalvinisty. Šestačtyřicetiletou farářku z Besançonu, která se v minulosti rozvedla a znovu vdala, vybral církevní synod, který se koná v Lille na severu Francie za účasti dvou stovek delegátů.

Seyboldtová dříve působila jako duchovní v nemocnicích, vyučovala věrouku, řídila protestantský časopis či předsedala radě reformované církve na východě Francie.

„Je to pro nás radostné, ale nemá to žádný hlubší význam,“ vysvětlil agentuře AFP volbu farářky její předchůdce Laurent Schlumberger, který až dosud vedl církev vzniklou v roce 2012 sjednocením kalvinistů a luteránů.

Více třetinu ze 450 duchovních této církve, která má ve Francii asi 250.000 věřících a tisícovku kostelů, představují ženy, které se plně mohou věnovat tomuto poslání ve Francii od roku 1965. Katolická církev o vysvěcování farářek neuvažuje, i když se o tom debatuje.

Zatímco ve Francii má blízko k protestantismu podle církve asi čtyři procenta Francouzů, na světě je protestantů přes půl miliardy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner