Před polským parlamentem pokračuje v protivládním protestu zatím nepočetná skupina lidí, kterou hlídají policisté, uvedla dnes ráno polská televizní stanice TVN 24. Odpůrci vlády se chtějí před budovou střídat až do úterka. Přímo v Sejmu pokračují v blokování jednacího sálu opoziční poslanci.

Třetí den protestů proti krokům vlády konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) podle informací polských médií začal klidně. Před parlamentem, kde v pátek a v sobotu demonstrovaly tisíce lidí, byla dnes ráno jen malá skupina osob.

Další větší demonstrace je dnes svolaná před budovu ústavního soudu. Podle polských médií se má stát symbolickým rozloučením s předsedou této instituce Andrzejem Rzeplińským, který se jako šéf nejvyššího justičního orgánu v zemi ocitl v otevřeném konfliktu s vládou. Jeho mandát vyprší v pondělí.

Poslanci opozičních stran Občanská platforma (PO) a Moderní strávili druhou noc v budově Sejmu. Na protest proti pátečnímu hlasování o rozpočtu, které podle nich bylo protizákonné, blokují jednací sál.

O průběhu své akce informují zákonodárci na sociálních sítích. V noci několik z nich umístilo na twitter fotografie, kde sedí ve svých poslaneckých lavicích. Psali například o tom, že ve večerních hodinách byla v sále vypnutá světla i topení. „Tma, zima, ale jsme s vámi. Nevzdáme se, Sejm nedáme,“ uvedla poslankyně PO Kinga Gajewská. Člen strany Moderní Miroslaw Suchoń kolem šesté hodiny ráno informoval, že v jednacím sále probíhá „výměna stráží“ a střídá ho jeho kolegyně Ewa Liederová.

V noci na dnešek se uskutečnilo setkání předsedy horní komory polského parlamentu s novináři, k němuž v sobotu vyzval šéf PiS Jaroslaw Kaczyński. Omezení přístupu novinářů na jednání dolní komory bylo původním důvodem, proč v pátek protesty začaly. Schůzka ale žádný výsledek nepřinesla. Zástupci některých médií totiž ani nepřišli. Nelíbilo se jim, že jednání bylo svolané narychlo a že se o něm dozvěděli pouze prostřednictvím twitteru. Předseda Senátu Stanislaw Karczewski by se s novináři proto měl sejít znovu v pondělí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner