Caracas 30. června (ČTK) – Protivládní protesty ve Venezuele, kde lidé v ulicích od začátku dubna téměř každý den demonstrují za odstoupení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, si vyžádaly už přes sto obětí. Informoval o tom dnes argentinský server Infobae, který se odvolává na statistiku vedenou venezuelskou organizací pro lidská práva. Podle venezuelských vládních úřadů je oficiální počet obětí 81.

Podle venezuelské organizace Observatorio Venezolano de Conflictividad Social (OVCS), která se zabývá monitorováním a vyšetřováním porušování lidských práv, zemřelo od 1. dubna k 29. červnu při střech demonstrantů s policií 104 lidí, další tisíce byly zraněny a 3278 osob bylo zadrženo. Venezuelská prokuratura ale jako aktuální počet obětí uvádí 81.

OVCS sestavil přesnou mapu s místy, kde lidé při demonstracích po celé zemi zemřeli. Nejvíce obětí zaznamenala tato organizace v hlavním městě Caracasu a ve státech Miranda, Carabobo a Lara.

Organizace OVCS vyzvala vládu k ukončení násilných represí, které podle ní vláda provádí na základě takzvaného Plánu Zamora, podepsaného letos 18. dubna prezidentem Madurem. Ve své zprávě organizace také upozornila, že více než 250 lidí od dubna stanulo před vojenskými soudy. Vláda tím podle ní porušuje právo lidí na spravedlivý proces i mezinárodní standardy.

V posledních týdnech podle OVCS armáda provádí též domovní razie, při nichž ničí a krade soukromý majetek.

Nová vlna protivládních protestů vypukla začátkem letošního dubna poté, co nejvyšší soud rozhodl, že převezme pravomoce venezuelského parlamentu. V něm má od loňského ledna většinu opozice, jeho práci ale od té doby blokuje vládě nakloněný nejvyšší soud.

Opozice se už přes rok snaží o vypsání nových voleb či o referendum o odvolání prezidenta, jehož viní z autoritářské vlády i z hluboké ekonomické krize, v níž Venezuelané trpí nedostatkem základních potravin i léků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner