Lima 29. prosince (ČTK) – Nejméně pět tisíc lidí protestovalo v peruánské metropoli Limě proti udělení milosti vězněnému exprezidentovi Albertu Fujimorimu, který si odpykával 25letý trest vězení za podíl na zabití 25 lidí, porušování lidských práv a korupci. Milost bývalé hlavě státu na Štědrý den udělil současný prezident Pedro Pablo Kuczynski. Podle agentury Reuters poslední demonstrace proti opatření byla zatím vůbec největší.

Kritici krok považují za součást zákulisní dohody, jejímž cílem bylo uchránit Kuczynského před sesazením kvůli obviněním z korupce. Tři dny před udělením milosti totiž prezident přestál v parlamentu hlasování o odvolání poté, co se zdrželi poslanci ze strany vedené Fujimoriho dětmi.

Demonstranti, kteří v peruánské metropoli ve čtvrtek vyšli do ulic, nesli v rukou nápisy „O spravedlnosti není možné vyjednávat“ a pokřikovali hesla jako „Osvícení lidé neomlouvají zločince“. Mnozí protestující vyzvali Kuczynského, aby na svou funkci rezignoval.

Omilostnění Fujimoriho ve čtvrtek kritizovali i odborníci OSN pro lidská práva, kteří krok označili za „facku“ obětem porušování lidských práv a významné zhoršení stavu právního státu v Peru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner